Już w najbliższy weekend mieszkańcy regionu będą mogli przeżyć wyjątkową podróż przez historię, kulturę, sztukę i naukę. Tegoroczna Noc Muzeów w Wadowicach, Kętach i Oświęcimiu zapowiada się niezwykle atrakcyjnie – organizatorzy przygotowali bogaty program wydarzeń, warsztatów, gier i nocnych atrakcji dla całych rodzin. Wszystkie wydarzenia są bezpłatne.
Do tegorocznej Nocy Muzeów dołącza również Andrychów. Mieszkańcy będą mogli zwiedzić studio Radia Andrychów i redakcję „Nowin Andrychowskich”, poznać kulisy pracy dziennikarzy, przejrzeć archiwalne wydania gazety, a nawet nagrać własne pozdrowienia emitowane później na antenie radia. Miłośnicy historii miasta będą mogli wziąć udział w spacerze „Od przedwojennej Czytelni do MBP Andrychów”, podczas którego uczestnicy poznają dzieje andrychowskiej biblioteki i miejsc związanych z lokalnym czytelnictwem. Organizatorzy przygotowali również wirtualne zwiedzanie Izby Regionalnej Ziemi Andrychowskiej, prezentujące archiwalne fotografie i eksponaty związane z historią regionu.
W Wadowicach trzy miejsca – Muzeum Miejskie, Strefa SOWA oraz Pralnia Sztuki – połączą siły, tworząc wspólną przestrzeń pełną odkryć i dobrej zabawy. W Muzeum Miejskim uczestnicy będą mogli zobaczyć wystawy poświęcone historii miasta i starożytnej Grecji, wziąć udział w grze z zagadkami oraz sprawdzić swoją spostrzegawczość podczas antycznego memory. Z kolei Strefa SOWA zaprosi na interaktywne eksperymenty naukowe, budowę „Wielkiego Toru Wyobraźni”, zabawy z elektromagnesem i odkrywanie tajemnic fizyki. Na uczestników czeka również wspólna gra terenowa z nagrodami.
Bogaty program przygotowano także w Kętach. W Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego będzie można zwiedzać ekspozycje stałe oraz nową wystawę czasową „Szkoła XX wieku”. Organizatorzy zaplanowali również oprowadzania z przewodnikiem dla najmłodszych uczestników. Swoje drzwi otworzą także Izba Pamięci im. Bohaterów Monte Cassino, strzelnica „na Górce” z pokazem pojazdów wojskowych oraz Muzeum Matek Założycielek w klasztorze Sióstr Zmartwychwstanek.
Wyjątkowo zapowiada się również Noc Muzeów w Oświęcimiu. W programie znalazła się gra miejska „Oświęcim – jedno miasto, wiele historii”, nocne zwiedzanie Muzeum Zamku, Muzeum Żydowskiego i Synagogi, wystawy poświęcone kulturze romskiej oraz zwiedzanie Zakładu Salezjańskiego. Na uczestników czekać będą także spektakle teatralne, średniowieczne obozowisko grup rekonstrukcyjnych oraz widowiskowy pokaz fireshow na zakończenie wydarzenia na Rynku Głównym.









