4 września 2021 w całej Polce odbędzie się akcja pt. Narodowe Czytanie. Lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania będzie „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej”

Podczas tegorocznej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania spotkamy się, aby wspólnie czytać Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej. To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji – napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda. – Ubiegłoroczna edycja dowiodła, że nawet w trudnym czasie pandemii, z zachowaniem wszelkich koniecznych zasad bezpieczeństwa, Narodowe Czytanie nieprzerwanie się rozwija i przynosi wiele przyjemności wszystkim jego współtwórcom. Mam nadzieję, że razem powtórzymy ten sukces – zaznaczył w liście Prezydent.

W okresie wakacyjnym miały miejsce nagrania z udziałem zaproszonych gości – osób znanych z aktywności publicznej w naszej gminie.

4 września na antenie Radia Andrychów zostanie wyemitowana specjalna audycja prezentująca nagranie, a 6 września o godz. 10.00 w CKZiU w Andrychowie odbędzie się publiczne, narodowe czytanie.

Do wspólnego czytania w Radiu Andrychów zostali zaproszeni (wg kolejności alfabetycznej):

Sylwia Błasiak, Joanna Duda-Baraniec, Grażyna Gwoździewicz, Jadwiga Janus, Marta Kajzer, Bożena Kojder, Krystyna Korbut-Płonka, Jolanta Kosek, Grażyna Łoboda, Dorota Magiera, Irena Molendowska, Zofia Moskwik, Alicja Studniarz, Grażyna Stuglik-Nizio, Anna Płonka, Katarzyna Przebinda-Niemczyk, Daria Rusin, Ewa Wątroba, Czesława Wojewodzic, Dorota Żywioł, Tomasz Bizoń, Robert Fraś, Jakub Guzdek, Jan Mrzygłód, Marek Nycz, Janusz Ślesak oraz Tomasz Żak.