13 września w Szkole Podstawowej nr 4 im. Mikołaja Kopernika w Andrychowie odbyła się 12 odsłona Narodowego Czytania. Organizatorzy wydarzenia przygotowali bogaty program artystyczny. O godz. 10.00 rozpoczęto wspólne czytanie powieści Elizy Orzeszkowej ,,Nad Niemnem”

Głośne czytanie uświetniły liczne występy uczniów. Wokalem zachwyciły uczennice Szkoły Podstawowej nr 4, grę na pianinie zaprezentowała solistka z tej samej placówki, a inscenizacje powieści Elizy Orzechowskiej przedstawili reprezentanci I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Andrychowie. Ponadto, czytającymi podczas 12 odsłony Narodowego Czytania byli: Tomasz Żak, Grażyna Łoboda, Bożena Kojder, Danuta Bańska, Anna Rychter, Janusz Ślesak oraz przedstawiciele Zespołu Szkół nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Andrychowie.

Nad Niemnem to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstawała w latach 1886 – 1887, a w formie książki ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego Pana Tadeusza. Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów. Chwalono m.in. sprawne połączenie dydaktyzmu z walorami artystycznymi i przemyślaną kompozycję całości. Nad Niemnem cieszyło się popularnością i uznaniem kolejnych pokoleń czytelników. W Drugiej Rzeczypospolitej powieścią zainteresowało się kino. Ekranizację książki ukończono w 1939 roku, ale obraz zaginął w czasie II wojny światowej. Kolejny film nakręcono w połowie lat 80. XX wieku. ,,Nad Niemnem” to jeden najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku. Akcja Narodowego Czytania została zainicjowana w 2012 roku wspólną lekturą ,,Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.[źródło: prezydent.pl]

Scenografię krajobrazu „Nad Niemnem” stworzyła artystka z Grupy Twórców My – Anita Młodzik.

Organizatorami tegorocznej edycji wydarzenia byli:
Miejska Biblioteka Publiczna w Andrychowie
Szkoła Podstawowa 4 w Andrychowie.

16 września na antenie Radia Andrychów odbyła się emisja audycji prezentującej nagranie. „Nad Niemnem”. Mogli ją Państwo usłyszeć o godz. 8.00, 12.00, 17.00 i 21.00.